Mesto Kežmarok spustilo v pondelok 8. marca telefónnu linku na pomoc občanov v domácej karanténe.

Podľa novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva pozitívne testované osoby na ochorenie COVID-19 už nebudú mať od pondelka 8. marca možnosť opustiť izoláciu na nákup potravín či drogérie. „Chceme takto pomôcť ľuďom, ktorí to naozaj potrebujú a nemajú nikoho, kto by im nakúpil. Donášková služba bude zabezpečená trikrát v týždni,“ informoval primátor mesta Ján Ferenčák, ktorý zároveň žiada občanov, aby pri preberaní hotovosti a nákupu dodržiavali bezpečnostný odstup a mali ochranu tváre (rúško, šatku, respirátor, a pod.).

Donášku nákupu až ku dverám svojho bydliska môžu využiť aj seniori nad 65 rokov a zdravotne ťažko postihnutí s trvalým pobytom v Kežmarku, ktorí si nedokážu zabezpečiť nákup sami alebo iným spôsobom. Objednávky budú prijímať pracovníci Mestského úradu (MsÚ) v Kežmarku na telefonickej linke 0905 203 397 každý pondelok, stredu a piatok v čase od 8.00 do 11.00 hod. Donášková služba bude bezplatná a bude prebiehať v popoludňajšom čase po 13.00 hod. Kežmarčania zaplatia iba za nákup.

Na tomto čísle sa môžu prihlásiť aj seniori, ktorým nebol doručený počas uplynulého víkendu balíček s respirátormi, ochrannými rukavicami a vitamínmi. Balíčky im budú následne doručené v piatok 12. marca.

Pri objednávaní nákupu bude potrebné nadiktovať meno a priezvisko, adresu, telefonický kontakt občana pre overenie objednávky a nákupný zoznam. Nákup by mal byť dostatočne veľký na to, aby postačoval na viacero dní. Môže obsahovať potraviny, drogériu i voľnopredajné lieky. Zamestnanec MsÚ, ktorý bude vykonávať donášku, bude mať na sebe vestu s označením mesta Kežmarok, ochranný respirátor, štít a rukavice.

Kežmarok tak pokračuje v podávaní pomocnej ruky seniorom, imobilným obyvateľom a ľuďom vo vážnom zdravotnom stave, ktorí sú izolovaní z dôvodu pandémie.

Mgr. Barbora Sosková

oddelenie komunikácie a propagácie